Lodowato - KUKBUK

Lodowato

Do lodziarni Lodowato przy ulicy Dworcowej przyciągają nas oryginalne smaki: mascarpone z jeżynami czy rabarbar z miętą.

Zdjęcie: Kasia Siewko

Lodowato

Dworcowa 15
Katowice

przejdź do dużej mapy
lodowato kukbuk

Nic nie robi lepszej reklamy nowo powstałemu lokalowi niż ciągnące się do niego kolejki. Bezlitosne słońce i niekiedy nawet kilkunastominutowy czas oczekiwania nie odstraszają gości Lodowato. Od momentu otwarcia (25 maja) kolejki się wydłużają, a wieść o naturalnych, pysznych, wytwarzanych bez konserwantów i barwników lodach niesie się po Śląsku.

lodowato kukbuk

Postanowiliśmy sprawdzić, o co tyle szumu i czy niekonwencjonalne połączenia smaków, tak obiecująco brzmiące na papierze, sprawdzają się w rzeczywistości. Właściciele codziennie proponują przynajmniej cztery oryginalne połączenia.


W menu dominują sezonowe owoce i zioła. W pierwszych dniach hitem wśród gości Lodowato był sorbet malina – rozmaryn. Wielu urzekły inne duety: wanilia – rozmaryn, arbuz – mięta, cytryna – bazylia i kokos – bazylia.


Miłośnicy tradycyjnych smaków też znajdą coś dla siebie, choć nawet lody czekoladowe nie występują tutaj solo, a w towarzystwie cynamonu i śliwki lub malin i czerwonego pieprzu. Jogurtowe z kolei grają w duecie z porzeczkową salsą.

lodowato kukbuk

Mieliśmy okazję spróbować miksu banan – jeżyny, w którym na pierwszy plan wybija się kwaskowatość jeżyn. W upalny dzień dobrze radzi sobie również sorbet cytryna – bazylia. Zadowoli miłośników bazylii, która w tym zestawieniu gra pierwsze skrzypce. Sprawdziło się też połączenie mocno śmietankowego słonego migdału i pieprznej czekolady z malinami. Smakowo bez zarzutu – pod tym względem propozycje są wyważone i doskonale czuć w nich pełnowartościowe produkty. Inaczej sprawa ma się z porcjami. Lody, nakładane szpatułką, nie są ważone przed podaniem. Stojąc dłuższą chwilę w kolejce, można zauważyć rozbieżności między kolejnymi porcjami, które na pewno nie są sobie równe.

Lodowato serwuje lody warte grzechu. I choć do gelato takich nakładanych od serca, w nieprzyzwoicie dużych porcjach, jeszcze im daleko, to ich smak te drobne niedociągnięcia rekompensuje.

Tekst, zdjęcie: Kasia Siewko

Lodowato

ul. Dworcowa 15

Katowice

godziny otwarcia: 9-21

ceny: 1 porcja – 3,50 zł, 2 porcje – 6,50 zł, 3 porcje – 9 zł


© KUKBUK 2018