Falla - KUKBUK

Falla

Już cała Polska je humus i falafele. W Poznaniu pojawiła się Falla, również specjalizująca się w modnych arabskich przysmakach.

Tekst, zdjęcia: Ewa Cieślik-Uniejewska

falla kukbuk

Miejsce najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem. Po części z rozgłosu, jaki Falla już zyskała, po części z uwagi na to, że mieszczą się tam zaledwie trzy stoliki. Minimalistycznie jest także w wystroju: z betonowymi ścianami kontrastują żywe kwiaty w wazonach, oraz w menu: potraw w jadłospisie namalowanym na ścianie jest zaledwie kilka.

falla kukbuk
Być w Falli i nie przybić piątki z „ręką Fatimy”? Wykluczone! Zamawiamy zatem ten olbrzymi zestaw przekąsek (45 zł) i decydujemy się jeszcze na skosztowanie zielonych szparagów zapiekanych w cieście filo (14 zł).

„Ręka Fatimy” robi duże wrażenie. Przede wszystkim zachwyca nas sam sposób podania. Na pięknej ceramice, składającej się z sześciu spodków ułożonych w kształt dłoni, pyszni się wszystko to, z czego Falla może być dumna. O nasze podniebienia walczą cztery falafele, pięć rodzajów humusu (tradycyjny, z chipotle, czyli wędzoną ostrą papryką, z suszonymi pomidorami, z marchewką i miodem oraz z kolendrą i chili) i mnogość warzyw, zaserwowana w towarzystwie chlebków, które niestety oceniamy najsłabiej. Na szczęście reszta jest pyszna: rzepa marynowana z burakiem, papryczki chili, grube plastry cukinii pieczonej z czosnkiem i tymiankiem, a do tego oliwki, ziarna ciecierzycy, kilka rodzajów fasoli i pieczone szparagi. Najlepsze jednak są falafele, zielone w środku od pietruszki i kolendry, podane z pysznym sosem sojonez z orzechami ziemnymi! „Ręka Fatimy” szczodrze nakarmi dwie osoby, a i trzy będą nasycone.

falla kukbuk

Przed nami jednakże jeszcze szparagi w filo, podane z kiszonkami, łódeczkami cykorii i sałatką tabbouleh. To danie jest również bardzo dobre – szparagi są delikatne, ale o wyraźnym smaku. Z harissą dobrze komponuje się sałatka pełna zielonej pietruszki i kuminu.

 

W tajemnicy możemy wam zdradzić, że Falla niebawem otworzy lokal w innym miejscu, przy tej samej ulicy. Stolików ma być tam więcej niż palców u jednej ręki.

 

Cieszy nas to i trzymamy kciuki za dalszy rozwój tej bezpretensjonalnej knajpki, w której świetna jakość jedzenia idzie w parze z niewymuszoną atmosferą.

falla kukbuk

© KUKBUK 2018