Dobra Kawiarnia - KUKBUK

Dobra Kawiarnia

Wszystko tu jest dobre: jedzenie, atmosfera, a przede wszystkim – idea.

Tekst i zdjęcia: Ewa Cieślik-Uniejewska

Dobra Kawiarnia

Nowowiejskiego 15
Poznań

godziny otwarcia: pon.-pt.: 8-18; sob.: 10-17

przejdź do dużej mapy
Dobra Kawiarnia kukbuk

Dobra Kawiarnia, otwarta w Poznaniu w 2015 roku, wyznacza nowe trendy. Osoby niepełnosprawne intelektualnie, pełnoprawni członkowie społeczeństwa, udowadniają, że świetnie radzą sobie w pracy w kuchni i przy obsłudze klientów.


Przykład Dobrej Kawiarni inspiruje – powstają kolejne wyjątkowe miejsca, jak na przykład warszawska klubokawiarnia Życie Jest Fajne, w których integracja społeczna idzie w parze ze smacznym jedzeniem.


 

Dobra Kawiarnia, mieszcząca się w centrum Poznania, jest otwarta od rana do godziny 18. Przychodzimy wczesnym popołudniem, a więc po czasie, kiedy obowiązuje menu śniadaniowe, w którym jest nawet ciesząca się uznaniem wegan jaglanica. Decydujemy się na zestaw lunchowy: napar imbirowy z miodkiem majowym (9 zł), serwowaną tego dnia zupę z buraka (7 zł) oraz tosty z chleba wypiekanego na miejscu (12 zł). Wybieramy wersje z szynką oraz z sojowym tempeh, a w cenie dostajemy także pesto, sałatkę oraz wodę.

 

Dobra Kawiarnia jest nieduża i przytulna. Tu i tam dostrzegamy symbol tego lokalu: dmuchawce, wymalowane na ścianie i wyszyte na miękkich poduszkach. Są też na serwetkach, które wraz z aromatycznym naparem imbirowym i zupą przynosi nam kelnerka. Krem z buraka obficie posypano pietruszką, a w osobnej miseczce zaserwowano chrupiące grzanki. Zupa jest gęsta i smakowita, a to, co wzięliśmy za gęstą śmietanę, okazuje się mleczkiem kokosowym, które idealnie pasuje do buraczanego musu.

Dobra Kawiarnia kukbuk

Tosty podane z sałatką są równie smaczne. Wersja wegańska kryje w sobie kilka sporych kawałków tempeh, a mięsożercy zajadają tosty z dobrej jakości szynką; apetycznie przyrumieniony chleb kryje w sobie także bazyliowe pesto. Przyjemnie chrupiąca sałatka z rukolą, sałatą lodową, pomidorkami, ciecierzycą i prażonym słonecznikiem sprawia, że jesteśmy już całkowicie najedzeni. Nie możemy sobie jednak odmówić deseru. Wszystkie wypieki powstają na miejscu, z ciekawości sięgamy więc po kolejną wegańską propozycję: czekoladowy tofurnik na orzechowym spodzie (8 zł). Podany w towarzystwie malinowego musu jest idealnym zwieńczeniem zdrowego i smacznego lunchu.

Dobra Kawiarnia kukbuk
Dobra Kawiarnia jest po prostu dobra: niczego nie udaje, zaś to, co daje, jest szczere i warte uwagi.


 

Poznańska kafejka jest idealnym przystankiem na smaczne śniadanie, zdrowy lunch lub coś słodkiego.

Tekst i zdjęcia: Ewa Cieślik-Uniejewska


© KUKBUK 2018