Dobra Kasza Nasza - KUKBUK

Dobra Kasza Nasza

W pstrokatej i hałaśliwej przestrzeni Krupówek niełatwo o przybytek, który karmiłby czymś innym niż skąpane we fryturze placki, podejrzane szaszłyki i mętna kwaśnica, nie wspominając już o setkach przebranych za oscypki serków. Dlatego na restaurację Dobra Kasza Nasza mieszczącą się w zabytkowej willi Poraja zareagowaliśmy z zaciekawieniem i ulgą.

Dobra Kasza Nasza

Krupówki 48A
Zakopane

przejdź do dużej mapy
dobra kasza nasza kukbuk
dobra kasza nasza kukbuk
dobra kasza nasza kukbuk

Zarówno wnętrze, jak i menu dają odpocząć oczom zmęczonym komercyjnym folklorem Zakopanego. Koncepcja jest prosta – miska kaszy (gryczanej, perłowej lub jaglanej) zapiekanej z dodatkami, do tego dowolna surówka i sos. Wahamy się pomiędzy gryczaną z boczkiem i suszonymi śliwkami (17,90 zł) a taką z jajkiem i zsiadłym mlekiem (15,90 zł), ale tym razem decydujemy się na kaszę perłową z karmelizowanym jabłkiem, wiejską kiełbasą, sosem chrzanowym i surówką z marchewki (16,90 zł) oraz napar z kwiatów malwy sudańskiej, który okazuje się aromatyczną, rubinową herbatą z hibiskusa (4 zł). Parująca kasza pojawia się na stole po kilkunastu minutach i od razu niesie ukojenie. Dodatki są dobrej jakości: kawałki porządnej, mocno mięsnej kiełbasy, rumiane cząstki antonówki, dużo ziół i zrumienionej cebulki. Sos chrzanowy składa się głównie ze śmietany i nie poraża ostrością, jednak dobrze pasuje do wybranej kompozycji, a surówka to po prostu utarta marchewka, ale słodka i świeża.

 

Dla sceptyków w karcie jest także szereg bardziej standardowych dań, np. zapiekanych mięs, a dla spragnionych – do każdego zestawu z kaszą piwo Miłosław za 3,50 zł. Kasza pojawia się także w pierogach, a nawet w deserach, w postaci gryczanej babeczki. Obsługa jest miła i uśmiechnięta, a lokal zwykle dość zatłoczony. Wbrew pozorom nie jest to miejsce nowe, stworzone specjalnie dla coraz szerszego grona powracających do oldschoolowej gryczanej. Oprócz Zakopanego Dobra Kasza Nasza działa od kilku lat w Krakowie i Gliwicach. Po długiej górskiej wędrówce na pewno nakarmi lepiej niż jedna z dziesiątek karczm.

 


© KUKBUK 2018