ChAppsnij coś – przewodnik po aplikacjach kulinarnych - KUKBUK

ChAppsnij coś – przewodnik po aplikacjach kulinarnych

Technologia umożliwia nam kulinarne eksperymenty. W telefonie szukamy najciekawszych restauracji, na portalach społecznościowych publikujemy zdjęcia zjadanych dań i korzystamy z aplikacji z przepisami. Rozpoczynamy cykl felietonów Emilii Nyki, twórczyni interaktywnej wersji KUKBUK-a na tablety, prezentujący najbardziej apetyczne aplikacje kulinarne. Na przystawkę – Uniqlo Recipe, aplikacja stworzona przez japońską markę odzieżową, znaną z minimalistycznych krojów i wspaniałych kolorów.
aplikacje kulinarne kukbuk

Zanim zaczniemy z niej korzystać, zabezpieczmy urządzenie. Jeśli mamy tendencję do chlapania na wszystkie strony, a mikser w naszych dłoniach wypuszcza w powietrze fontanny ciasta, ubierzmy tablet w specjalny foliowy „rękaw” lub zwykłą torebkę śniadaniową z suwakiem. Jeżeli będziemy trzymać urządzenie w pewnej odległości od zlewu i kuchenki, nic poważniejszego nie powinno się wydarzyć. Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w podstawkę, która unieruchomi tablet. Na rynku jest mnóstwo rodzajów podstawek, niektóre z nich połączono nawet z deską do krojenia lub wyposażono w mocny magnes na lodówkę.

Zanim doszłam do tego, jaka firma stoi za tą publikacją, zachwycił mnie dizajn i wybór dań. Od razu zaznaczam, że nie jest to jedna z tych aplikacji przypominających studnię bez dna. Wybór jest ograniczony do 24 dań. Skromnie? Zanim ocenimy, poznajmy autorów potraw. To szefowie kuchni amerykańskich restauracji. Ich sylwetki są zestawione z fotografiami potraw, a odcienie ubrań korespondują z kolorystyką potraw – w końcu aplikację stworzyła firma odzieżowa. Zdjęcia zaaranżowano w bardzo ascetyczny sposób, bez przesadnej stylizacji. Zwracamy uwagę na to, co najważniejsze: kolor i fakturę jedzenia.

aplikacje kulinarne kukbuk

Co by tu wybrać, może risotto? Nazwisko autora potrawy niewiele mi mówi, więc czytam notkę, z której dowiaduję się, gdzie dotychczas pracował i jakie są jego kulinarne osiągnięcia. Potrawa wygląda bardzo apetycznie, a dzięki systemowi prostych ikonek od razu wiem, że nie zawiera glutenu, ale są w niej jajka, mleko i mięso. Listę potrzebnych składników wysyłam mężowi mailem – zakupy zrobi w drodze z pracy – a ja mogę zobaczyć krok po kroku, jak przygotować risotto. Duże zdjęcia (co prawda chwilę się ładują, ale warto poczekać) przedstawiają jeszcze surowe składniki i etapy ich obróbki. Malutki zegar pokazuje, ile czasu powinnam przeznaczyć na dany etap pracy. W każdej chwili mogę oczywiście wrócić do głównego menu i wybrać zupełnie inny posiłek.

aplikacje kulinarne kukbuk

Gotowym daniem mogę się pochwalić na Facebooku lub Instagramie i powiadomić przyjaciół, że właśnie zrobiłam risotto, na które powinni wpaść. Jest też aparat, mogę zrobić zdjęcie gotowego dania, by zachęcić opornych, lub poczekać na gości i zrobić wspólną fotkę przy stole.

aplikacje kulinarne kukbuk

Aplikacja Uniqlo Recipe jest obsługiwana przez urządzenia z systemem iOS, można ją pobrać za darmo. Jest śliczna jak cukierek i lekkostrawna w obsłudze. Przepisy, nawet te nieskomplikowane, są wzbogacone o wersję „zjaponizowaną” – czytając o prostej sałatce, dowiaduję się, że ogórka powinnam chwilę rolować, zanim wkroję go do sałatki, a zamiast grzanki z nutellą mogę spróbować… no właśnie, sami sprawdźcie.


© KUKBUK 2018