5 miejsc na kawę w Katowicach (i w okolicy) - KUKBUK

5 miejsc na kawę w Katowicach (i w okolicy)

Życie jest za krótkie, by pić złą kawę. Podpowiadamy, gdzie w Katowicach warto wpaść na aromatyczną filiżankę tego napoju z gatunku specialty.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Siewko

Kawa w Katowicach
botanika

Botanika, ul. Henryka Sienkiewicza 27

Kuchnia roślinna i dobra kawa nie zawsze idą w parze. Ortodoksyjni weganie zamiast kawy zaproponują kombuchę albo matcha latte. Całe szczęście jest Botanika, w której dobre ziarna traktuje się z podobnym namaszczeniem jak ekologiczne owoce i warzywa. Bariści Botaniki są uśmiechnięci i chętnie podejmują kawowe tematy. Doradzą laikom i podzielą się nowinkami z tymi, którzy znają podstawy czarnej magii. Botanika serwuje wyborne espresso prosto z ekspresu Victoria Arduino i kawy parzone altrenatywnymi metodami.

bezcukru

#bezcukru, ul. Wojciecha Korfantego 6

Prosić baristę o cukier w miejscu z nazwą opatrzoną wymownym hasztagiem to faux pas. Nie zmienia to faktu, że takie pytania padają. I tu goście nie muszą się obawiać, bo paradoksalnie w #bezcukru cukier jest, został jednak schowany poza zasięgiem ich wzroku, a sympatyczni bariści uprzejmie proponują spróbować kawy, zanim skieruje się swoje kroki w stronę zakurzonej cukiernicy. Założenie jest bowiem proste – kawa w #bezcukru jest tak dobra, że nie potrzebuje podkręcenia sacharozą. Dotychczas trafialiśmy na charakterne, mocno wypalane ziarna o konkretnym smaku, zarówno w alternatywach, jak i kawach parzonych na zimno – espresso tonic i cold brew. Do duetu polecamy skusić się na kawałek ciasta. Ostrzegamy jednak, że decyzja może być trudna – #bezcukru codziennie oferuje szereg wypieków, w tym bezglutenowe, wegańskie i oczywiście #bezcukru. Miłośników brutalizmu i nieoczywistego piękna Katowic ucieszy jeszcze jedno – kawiarnia znajduje się w charakterystycznym pawilonie BWA przy ulicy Wojciecha Korfantego, a kawę popija się z widokiem na monumentalną Superjednostkę.

Kafej, ul. Chorzowska 5

Zanim powstał kultowy już Kafej, przyciągający zapachem dobrej kawy i świeżych bajgli, właściciele stacjonarnej kawiarni byli znani z mobilnych punktów Kawiarnia na Kołach, raczących kawą uczestników Przystanku Śniadanie oraz festiwali Off czy Tauron Nowa Muzyka. Poszukujący idealnego miejsca na leniwe śniadanie, do którego będą mogli wysiorbać dobrej jakości kawę z ziaren specialty, kierują swoje kroki do Kafeja. I słusznie. Nie zdarzyło nam się trafić tutaj na niesmaczny napój. Bariści zawsze służą wiedzą i pomocą przy wyborze ziaren do alternatyw, a i mleczne kawy trzymają wysoki poziom. W sezonie letnim polecamy spróbować kawy z kija, czyli nitro coffee, oraz kremowego, świetnie zbalansowanego espresso tonic, które tu, naszym zdaniem, jest najlepsze w całych Katowicach.

Kawa w Katowicach

Kafo Kawiarnia, ul. Józefa Wieczorka 14, Gliwice

Pozwolimy sobie na złamanie reguł i uwzględnienie w rankingu śląskiej, choć nie katowickiej miejscówki. Mówiąc jednak o najlepszej kawie, nie sposób pominąć gliwickiej kawiarni Kafo, która jako pierwsza zaznajamiała mieszkańców Śląska z tak egzotycznymi terminami jak aeropress, chemex czy drip. Planując wycieczkę kawowym szlakiem na południu Polski, po prostu nie można ominąć Kafo. Już w progu uderza tak przyjemny zapach kawy, że pobudzi zmysły nawet tych unikających kofeiny. To raj dla prawdziwych kawoszy, ziarna w młynkach zmieniane są bardzo często, a i wybór kaw przeznaczonych do alternatywnych metod zaparzania jest szeroki i regularnie urozmaicany, dzięki czemu promuje się niewielkie polskie i zagraniczne palarnie kawy. Chociaż na co dzień lubujemy się w małych czarnych, musimy przyznać, że gliwicki flat white jest grzechu wart, szczególnie w parze z serwowanymi tu wypiekami przyjaciół kawiarni spod szyldu Good Cake.

synergia

Synergia Dobre Miejsce, ul. Andrzeja 29/2 / ul. Opolska 18

O tym, jak bardzo Katowice potrzebują dobrej kawy, może świadczyć fakt, że Synergia od niedawna funkcjonuje w liczbie mnogiej. Choć stażem nie dorównuje Kafo, kawiarnia stała się miejscem, które jest synonimem dobrej kawy. Tutaj wszystko kręci się wokół ziaren. Na miejscu znajduje się bogaty asortyment kaw oraz akcesoriów do kupienia i parzenia równie dobrej kawy w domowym zaciszu. Pomagają w tym również warsztaty home barista regularnie organizowane w Synergii. Bariści dokładają wszelkich starań, by zarazić swoich gości pasją do kawy, dając im próbować różnych wariantów i wskazując różnice pomiędzy nimi. Synergia to obowiązkowy punkt na trasie tych, którzy poszukują nowości. Pośród kaw specialty dostępnych w ofercie bywają perełki, takie jak te z berlińskiej kawiarni i palarni The Barn lub greckiej palarni Under Dog.


© KUKBUK 2018