Piernik w teorii i w praktyce - KUKBUK

Piernik w teorii i w praktyce

W Żywym Muzeum Piernika poznacie historię tych korzennych ciastek. Będziecie mogli też zrobić je sami.

Tekst: Magda Malicka
Zdjęcia: materiały prasowe / Żywe Muzeum Piernika

Jeśli wybieracie się do Torunia, koniecznie zarezerwujcie czas na wizytę w Żywym Muzeum Piernika (https://muzeumpiernika.pl ). W tej interaktywnej placówce dowiecie się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o korzennych wypiekach. Poznacie też historię miasta oraz elementy kultury średniowiecznej i ówczesnego języka. To teoria. Potem przyjdzie czas na praktykę.

Na pierwszym piętrze Żywego Muzeum Piernika mieści się zrekonstruowana szesnastowieczna piekarnia, gdzie pod okiem mistrza piernikarskiego własnoręcznie zrobicie piernik według tradycyjnej receptury. Piętro wyżej, w pomieszczeniach zaaranżowanych na manufakturę z początku XX wieku, ozdobicie swoje wypieki lukrem. Wszystko to w otoczeniu eksponatów muzealnych – oryginalnych niemieckich maszyn służących do robienia pierników, zabytkowego pieca i kolekcji form woskowych. To prawdopodobnie największa w Europie kolekcja, a muzeum stara się ją powiększać.

fot. materiały prasowe / Żywe Muzeum Piernika

W 2012 roku magazyn „National Geographic” umieścił Żywe Muzeum Piernika na liście 7 cudów Polski. W 2017 roku Polska Organizacja Turystyczna przyznała mu certyfikat „Produkt Turystyczny Roku 2017″.

Muzeum zorganizowało wyjątkowy konkurs na najpiękniejszy domek z piernika. Wszystkie piernikowe budowle można już podziwiać w Toruńskim muzeum. Wystawa jest dostępna do 15 lutego.

Żywe Muzeum Piernika
fot. Grzegorz Kaźmierski - materiały prasowe / Żywe Muzeum Piernika

Jesteście ciekawi, dlaczego piernik musi leżakować? Przeczytajcie naszą rozmowę z mistrzem piernikarskim z Żywego Muzeum Piernika.

fot. Grzegorz Kaźmierski - materiały prasowe / Żywe Muzeum Piernika

© KUKBUK 2018