Dwie Zmiany, Sopot - nie tylko na deser - KUKBUK

Dwie Zmiany, Sopot – nie tylko na deser

W menu nie brak kaszubskich specjałów, są i dania wegańskie. Do tego wszystko w bardzo przystępnych cenach.

Tekst i zdjęcia: Basia Starecka

Dwie Zmiany

ul. Bohaterów Monte Cassino 31
Sopot

godziny otwarcia: pon.-czw.: 10:00-00:00; pt.-sob.: 10:00-2:00; niedz.: 10:00-00:00

przejdź do dużej mapy
dwie zmiany kukbuk

Kiedyś wrzał tu legendarny Złoty Ul, dziś działa spółdzielnia socjalna o jeszcze bogatszym repertuarze. Bo Dwie Zmiany pełnią wiele funkcji – są galerią, kawiarnią, restauracją oraz, co szczególnie ważne w tym przypadku, przestrzenią warsztatową i koncertową. Niebawem miną dwa lata, odkąd grupa przyjaciół artystów postanowiła zawalczyć o lokal po restauracji i rozruszać miasto. Pomysł wypalił.

dwie zmiany kukbuk OLYMPUS DIGITAL CAMERA
dwie zmiany kukbuk OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Za bogaty program artystyczny odpowiadają założyciele spółdzielni: Krystian Wołowski, producent muzyczny, muzyk zespołu Dick4Dick, Tomasz Wierzchowski, kurator, współzałożyciel Galerii Gablotka, Katarzyna Wołowska, projektantka, właścicielka marki Pan Pepe, Juliana Cyrzan, animatorka kultury i producentka naturalnych kosmetyków, Adam Hryniewicki, producent, muzyk zespołu Dick4Dick, Anna Steller, tancerka, aktorka teatru Dada von Bzdülöw i Good Girl Killer, Maciej Salamon, artysta plastyk, muzyk zespołów Gówno i Nagrobki, Marcin Męczykowski, architekt. W 2015 roku do składu dołączył Adam Banasik, odpowiedzialny za techniczne rozwiązania w spółdzielni.


Dwie Zmiany stały się ważnym punktem kulturalnym na mapie Sopotu – i miejscem spotkań. Również pisarzy. Gościli tu między innymi Wiktor Jerofiejew, Marcin Świetlicki i Jacek Dehnel.


 

Zajrzeliśmy i my, skuszeni nie tylko ofertą kulturalną, lecz także kulinarną, o której słyszeliśmy wiele pozytywnych opinii. Na miejscu odkryliśmy pomysłową i sezonową kuchnię autorską, nieoderwaną jednak od miejscowego kontekstu. W karcie bowiem znalazło się sporo kaszubskich akcentów.

dwie zmiany kukbuk OLYMPUS DIGITAL CAMERA
dwie zmiany kukbuk OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zaczęliśmy od marynowanego śledzia z podpłomykiem (12 zł), który tylko wzbudził apetyt na więcej. Dalej były: zupa rybna z komosą (12 zł), treściwa, sycąca i pełna smaku, oraz ciekawy mariaż kaszubskiej kiszki ziemniaczanej z kaszą gryczaną, sosem borowikowym i burakiem (22 zł).


Gablota z wegańskimi deserami kusiła nas jeszcze przed zamówieniem dań. Zwracały uwagę kolorami oraz nietypowymi składnikami – w końcu tu gotują artyści.


 

Zdecydowaliśmy się na wegański sernik z musem z mango – lekki i bardzo smaczny.

dwie zmiany kukbuk OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nie pozostało nam nic innego, jak zwieńczyć udany obiad kieliszkiem prosecco. Przy okazji: oferta napojów bezalkoholowych też jest zacna. Zwróciliśmy uwagę na ich ciekawe wersje – „dżdżystą herbatę” z pomarańczą, imbirem i miodem (9 zł), „goździkolę” z soku z goździków, imbiru i cytrusów (9 zł) oraz kawy z mlekiem roślinnym. Dwie Zmiany bez wątpienia są miejscem unikalnym w skali kraju, i to pod wieloma względami: pomysłu na działalność, fantazji, poczucia humoru i dobrego smaku oferowanego w karcie.

 

Tekst i zdjęcia: Basia Starecka

dwie zmiany kukbuk OLYMPUS DIGITAL CAMERA

© KUKBUK 2018