4. Co jeść przed treningiem? - KUKBUK

4. Co jeść przed treningiem?

Jak rozsądnie zaplanować posiłek, by mieć parę do pakowania? Co jeść przed treningiem?

Wstały od stołu

TYDZIEŃ

4


Tekst: Kasia Chyż

Grafika: Marcin Lewandowski


pre workout snack kukbuk

Zapasy glikogenu uszczuplają się wraz ze wzrostem intensywności i z wydłużającym się czasem trwania wysiłku. Trening trwający dłużej niż godzinę powoduje znaczne osłabienie, spowolnienie ruchów i zwiększa ryzyko kontuzji. Zapas glikogenu wystarcza na pokrycie wydatku energetycznego na poziomie 1300 kcal, ale ciało skutki zmniejszenia rezerw glikogenu zaczyna odczuwać znacznie wcześniej.

 

Dlatego pamiętajmy, by nie później niż 90 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń zjeść posiłek zawierający węglowodany złożone (pełnoziarniste płatki zbożowe czy pieczywo, gruboziarnistą kaszę, płatki owsiane).

 

Po takim posiłku glukoza będzie uwalniana do krwiobiegu stopniowo, co na dłużej zabezpieczy zapasy węglowodanów w wątrobie i mięśniach. Czas, jaki dzieli nas od treningu, determinuje wielkość i jakość posiłku.

 

Co jeść przed treningiem? Dobre będą kanapki na pełnoziarnistym pieczywie z dobrej jakości wędlinami, rybami, jajkami, warzywami, a także kasze z dodatkiem roślin strączkowych, płatki owsiane z jogurtem czy pszenne tortille. Skorzystajcie z naszych propozycji:

Placuszki owsiane z klementynkami

Kasza jaglana z marynowaną cytryną, karmelizowaną gruszką i jabłkiem oraz kozim serem

Lekkie pankejki

Kasza gryczana z dynią

Kaszotto z dynią

Pęczakoburger

 

Czasu starczy tylko na przekąskę przed treningiem? Wypijcie szybki koktajl, zjedźcie baton zbożowy lub sięgnijcie po suszone lub świeże owoce. Poniżej znajdziecie przepisy na szybkie, zdrowe przekąski:

Batonik organiczny

Koktajl morelowo-malinowy

Koktajl morelowo-migdalowy

Ciasteczka z mąki ryżowej i mielonych migdałów

Muffinki bananowe

 

Tekst: Kasia Chyż

Grafika: Marcin Lewandowski


© KUKBUK 2018