Caponata - sycylijski bigos - KUKBUK

Caponata – sycylijski bigos

Jak zrobić caponatę? Każda kucharka i każdy kucharz w południowych Włoszech ma swój przepis na słynną potrawę.
Bartek Kieżun

Bartek Kieżun

Krakowski Makaroniarz
Bartek Kieżun, z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania kucharz. Miłośnik książek, nie tylko kulinarnych. Publikuje w magazynie KUKBUK, stale współpracuje z Radiem Kraków. Jako kucharz gotuje, karmi, prowadzi warsztaty, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne oraz sędziuje na konkursach kulinarnych. Autor książki „Italia do zjedzenia"

caponata potrawka kukbuk

Caponata to po prostu potrawa z bakłażana i pomidorów, więc jeśli macie na nią ochotę, zróbcie to szybko i nie żałujcie oliwy. Na pewno wyjdzie pyszna!

caponata potrawka kukbuk
caponata potrawka kukbuk
caponata potrawka kukbuk

Caponata Krakowskiego Makaroniarza

1 porcja k

Przygotowanie Na dużym ogniu obsmażamy bakłażana pokrojonego w spore kawałki, będzie pił oliwę jak szalony, nie przejmujcie się tym, posypcie go oregano. Gdy go trochę ozłoci, wrzucamy czosnek i smażymy jeszcze chwilę. Potem oliwki, kapary i skrapiamy całość octem. Gdy odparuje, wrzucamy pomidory pokrojone w kostkę, dolewamy oliwy, solimy i pieprzymy. Smażymy jeszcze pięć minut, posypujemy grubo pokrojoną pietruszką i stwierdzamy – pyszne! Drugie stwierdzenia jakie się wam nasunie – łatwizna i do tego prawie bez kalorii. Istnieje też. Podobna do klasycznej, ale zamiast bakłażanów używa się w niej karczochów, selera naciowego i zielonych oliwek. Za to wcale nie dodaje się pomidorów. Gdy tylko uda mi się sprawdzić jak smakuje biała wersja, obiecuję podzielić się wrażeniami. Caponata to jeden z powodów mojej miłości do kuchni włoskiej. I nie mogę się nadziwić dlaczego włoskie knajpy nie podają tego rewelacyjnego i błyskawicznego dania. Kawałek ciabatty i kieliszek czerwonego wina sprawią, że od razu poczujecie się jak na Sycylii. Skąd to wiem? Nie wiem. Przypuszczam! Mam zamiar przekonać się o tym już w maju, bo Mikołaj przez komin wrzucił mi bilet na Sycylię. Takie bywają pożytki ze Świąt Bożego Narodzenia.


© KUKBUK 2018