Zupa z cytrusów i hibiskusa - KUKBUK

Zupa z cytrusów i hibiskusa

Przenieśmy się na północ Francji w połowie lat 70. Trzynastoletni wówczas Eric Frechon prosi ojca o rower.
Archiwum blogów

Archiwum blogów


zupa cytrusy kukbuk

Ojciec z powagą odpowiada: „Synu, musisz sam na niego zapracować”.

Eric podejmuje wyzwanie i znajduje pracę sezonową w jednej z restauracji w Le Tréport, nadmorskiej miejscowości w Górnej Normandii. Zawód kucharza fascynuje młodego Erica, postanawia więc pójść do szkoły hotelarsko-gastronomicznej w Rouen. Uzyskuje dyplom z wyróżnieniem, zaraz potem wyjeżdża do Paryża. Znajduje tam posadę w La Grande Cascade, gdzie rozpoczyna się jego kariera. Zdobywa kolejne umiejętności pod okiem dyrektora, sławnego Jeana Sabine’a. Jednocześnie pracuje z takimi szefami jak Emile Tabourdiau w Hôtel Le Bristol Paris czy Claude Deligne w Taillevent – prestiżowej restauracji pod kierownictwem Jeana-Claude’a Vrinata.

Wtedy Eric Frechon postanawia opuścić Paryż i wyjeżdża do Hiszpanii, aby w hotelu Byblos Andaluz w Fuengiroli odkrywać uroki kuchni śródziemnomorskiej. Wraca do Francji w 1988 roku i kontynuuje swoją pracę w najbardziej ekskluzywnych paryskich restauracjach określanych mianem La Tour d’Argent. Gotuje u boku wybitnych szefów kuchni, między innymi Manuela Martineza, następnie na siedem lat trafia do hotelu de Crillon pod skrzydła Christiana Constanta. W 1993 roku Eric Frechon obejmuje kierownictwo w tej prestiżowej restauracji, jednocześnie otwiera swoje własne bistro – La Verrière d’Eric Frechon. W 1999 roku dostaje propozycję objęcia posady szefa kuchni w słynnym paryskim pałacu – w restauracji hotelu Bristol, gdzie pracuje do dziś.

Eric Frechon, jeden z najlepszych francuskich szefów kuchni, utytułowany aż trzema gwiazdkami Michelina, jest autorem przepisu na tę zupę cytrusową. Nie jest to tradycyjna zupa, lecz deser owocowy. Soczysty miąższ pomarańczy i grejpfrutów zanurzony w intensywnym syropie z kwiatów hibiskusa, o bardzo wyważonym smaku. Deser bogaty w witaminę C, która pozwoli wam w pełni zdrowia i sił witalnych przetrwać tę kapryśną pogodę. Bon appétit!

zupa cytrusy kukbuk

Zupa z cytrusów i hibiskusa

2 porcje k i n

Do rondelka wlewamy 1 litr wody, dodajemy cukier i doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy z ognia i wrzucamy kwiaty hibiskusa. Pozostawiamy pod przykryciem do całkowitego ostygnięcia, następnie odcedzamy. Owoce obieramy ze skórki i ostrożnie wykrawamy sam miąższ. Przekładamy do salaterek i zalewamy syropem. Podajemy po uprzednim schłodzeniu w lodówce (około 1 godziny). Do zimnego deseru można dodać odrobinę Campari.


© KUKBUK 2018