Weki strojne - KUKBUK

Weki strojne

U szczytu sezonu wekowego proponuję krótki przegląd sposobów zdobienia słoików z przetworami – tak żeby prężyły się dumnie i pięknie wyglądały. Zarówno we własnej spiżarni, jak i w dłoniach obdarowanego.

Ania

Archiwum blogów

Archiwum blogów


naklejki na sloiki kukbuk

Pamiętacie zeszłoroczny performance „Wymień słoik!” na warszawskim placu Zamkowym? Pracownia Działań Przestrzennych Mirosława Bałki z warszawskiej ASP zapraszała do wymieniania się przetworami. Wszystko oczywiście w kontekście odczarowywania terminu „słoik” oraz czerpania radości z regionalnych subtelności i różnorodności Warszawy. Można nie tylko potraktować tę akcję jako nawoływanie do bardziej tolerancyjnej rozmowy o migracji do stolicy, ale i zobaczyć w niej pragmatyczną odpowiedź na nadprodukcję – kto zrobił za dużo śliwek w occie, mógł je zamienić na mus jabłkowy. I odwrotnie. Czyli całkiem słuszne podejście: oddajemy nadmiar, bierzemy to, czego potrzebujemy od innych. Aha, odzew warszawiaków na wymianę weków nie był może wielki, ale na pewno kilkanaście transakcji pod kolumną Zygmunta doszło do skutku.

naklejki na sloiki kukbuk
naklejki na sloiki kukbuk

Co począć, by słoiki przykuwały uwagę nie tylko zawartością, ale i wyglądem? Zacznijmy od mnogości wspaniałych ETYKIET NA PRZETWORY. Prześliczne, zebrane w jednej książeczce drukowane naklejki. Z setu można wybierać to, czego się akurat potrzebuje, a możliwości jest naprawdę wiele. Wszystko – od impresyjnej etykiety na wiśniówkę, przez miłe dla oka karasie w zalewie, po bardziej klasyczną naklejkę na gruszki marynowane – zaprojektował i narysował Olin Gutowski. Wspaniała opcja dla tych, którzy lubią odręczny charakter, ale chwilowo ręce włożyli w co innego.

 

W internetowym sklepie www.makutra.com i jego zupełnie analogowym przyczółku na warszawskiej ulicy Oleandrów (ciepło wspominam czasy, kiedy mieściła się tam redakcja KUKBUK-a) dostępne są klasyczne słoiki niemieckiej firmy Weck. Miłe dla oka ikoniczne kształty i logo truskawki, a do tego ponadstuletnia tradycja firmy założonej przez dra Johanna Carla Wecka – warto to wszystko zaprosić do domu.

weck kukbuk

Jeśli chcielibyście zabrać się do zdobienia w starym stylu, pomyślcie o papierowej lub tekstylnej zawleczce na zakrętkę. To element, który najbardziej odróżnia wypieszczony słoik od standardowych przetworów. Klasycznie używa się oczywiście materiału w kratkę vichy (pisaliśmy o niej przy okazji rozmowy o kocach piknikowych), ale ogranicza nas tylko wyobraźnia. Podpowiadamy monochromatyczne lniane płótna pocięte na kawałki i przewiązane kawałkiem zwykłego sznurka. Dla wygodnickich i perfekcjonistów, którzy nie lubią niewykończonych brzegów materiału, firma Kitchen Craft przygotowała śliczne papierowe gotowce – bibułki zadrukowane w koła, kropki, serduszka (dostępne między innymi na www.redonion.pl).

 

Artysta Robert Rumas od 1991 roku robi przetwory. Wekuje pieniądze, kiełbasę, święte obrazki, część zalewając wodą, część – parafiną. Tłumaczy, że to jego rezerwy na ciężkie czasy. Pewnie wie, co mówi. Mamy nadzieję, że jeszcze trochę będzie musiał na nie poczekać, i polecamy wersję soft – śliczną, wystrojoną, do zjedzenia przed następnym sezonem.

 

– Ania


© KUKBUK 2018