Szybki kurs picia kawy - co kryje się w paczce? - KUKBUK

Szybki kurs picia kawy – co kryje się w paczce?

Kawa jest jak wino. Może być wspaniała, może być podła. Czym różni się ziarno specialty od tego przemysłowego, wsypanego do sygnowanych przez wielkie marki paczek, które możemy kupić w supermarketach?
Archiwum blogów

Archiwum blogów


kawa sklad kukbuk

Różnice zaczynają się już na plantacji. Arabikę specialty uprawia się na wysokości powyżej 1000 m n.p.m., owoce zbiera się ręcznie, jeden po drugim, tylko wtedy, gdy są idealnie dojrzałe, a następnie poddaje dodatkowej selekcji. Proces obróbki jest dostosowany do odmiany ziaren, warunków geograficznych i nade wszystko – jakości. Farmerzy pracują nad poprawą technologii, aby uzyskać kawę czystszą i bogatszą w smaku, pełną słodyczy i owocowych aromatów. Nierzadko proces ten jest kontrolowany przez odbiorcę i dostosowywany do jego indywidualnych potrzeb.

Następnie kawa trafia do palarni. Dopiero wtedy nabiera bogactwa aromatów i unikatowego profilu sensorycznego. Ten etap jest równie ważny jak uprawa i obróbka surowca, stanowi jego naturalną kontynuację. Roastmaster, czyli osoba wypalająca kawę, posiada wiedzę z zakresu fizyki, chemii, biologii i inżynierii. Każdą partię wypala się ręcznie; nawet kilka sekund nieuwagi może skazać kilkadziesiąt kilogramów kawy na straty. Najlepsze palarnie mają swój unikatowy styl palenia i odciskają piętno na każdej sprzedawanej przez siebie kawie.

 

Przemysłowy sposób myślenia
W przypadku masowego procesu produkcji podejście jest zgoła inne. Kawa jest zbierana mechanicznie. Traktory wjeżdżają pomiędzy krzewy kawowca i ścinają wszystko jak popadnie. Owoce, liście i gałęzie nikną w ich trzewiach bez jakiejkolwiek kontroli jakości czy dojrzałości owoców. Obróbka ma być szybka i efektywna. Nie liczy się smak, tylko wydajność. Im taniej pozyska się surowiec, tym więcej można na tym zarobić. Jakość jest na szarym końcu listy priorytetów.

Surowiec złej jakości nie może być wypalony tak jak kawa specialty, ponieważ wtedy bezlitośnie zostaną obnażone jego niedostatki jakościowe. Nikt nie zwraca również uwagi na to, by wypalana kawa była świeża i pochodziła z ostatnich zbiorów. Jeśli uda się kupić stary surowiec, spadnie koszt produkcji. Wszystkie przemysłowe kawy pali się zatem ciemno, aby aromaty dymu, spalonej gumy czy drewna przykryły braki samego ziarna.

 

Wypalić i wypić
Kiedy kawa specialty opuszcza palarnię, zazwyczaj trafia bezpośrednio do ostatecznego odbiorcy: kawiarni czy konsumenta. Nierzadko roastmasterzy osobiście znają klientów i firmują produkty własnym nazwiskiem, będąc dumni z efektów swojej pracy.

Tymczasem tak zwane przemysłówki lądują w magazynach i czekają na transport do sieci handlowych czy pośredników. Zanim kawa trafi do filiżanki, nierzadko mija ponad rok od jej wypalenia. Łatwo sobie wyobrazić, jaki wpływ ma to na jej świeżość.
Znawcy i miłośnicy win godzinami mogą rozprawiać o szczepach, apelacjach, leżakowaniu, składzie gleby. Wiedzą bowiem, że każdy szczegół ma znaczenie, aby wyprodukować niepowtarzalne wino. Kawosze również dysponują całą gamą informacji o ziarnie i potrafią z nich korzystać. Region pochodzenia, odmiana botaniczna, sposób obróbki i styl wypalenia to tylko początek.

 

Najlepsza kawa oferuje jeszcze większe spektrum aromatów niż wino i potrafi wywołać niemały szum w głowie!


© KUKBUK 2018