Redakcyjny śledzik - KUKBUK

Redakcyjny śledzik

Okołoświąteczne obchody w redakcji KUKBUK-a koncentrują się, co niezbyt zaskakujące, na jedzeniu.
Archiwum blogów

Archiwum blogów


sledzik kukbuk

Zaczęliśmy na początku grudnia od solidnych obchodów świąt w jednej z mokotowskich restauracji. Kolejne pomniejsze rytuały, w postaci gładko przechodzącej ze stałej w płynną, odbyliśmy jeszcze kilkukrotnie, a ich zwieńczeniem był pierwszy doroczny redakcyjny konkurs na najlepszego śledzia.

sledzik kukbuk
sledzik kukbuk
sledzik kukbuk
sledzik kukbuk

Do rywalizacji stanęło dziesięć dań ze śledzi w przeróżnych konfiguracjach. Z grzybami, gruszkami, gorczycą, czymś, co przynajmniej z wyglądu przypominało jaskrawo zieloną farbę drukarską, whisky, wędzonymi śliwkami i wieloma innymi bardziej lub mniej oczywistymi ingrediencjami.

sledzik kukbuk

Na początek gość redakcji, Marcin Szulżycki prowadzący bloga Slodkokwasna.pl, uraczył nas historią o spożytym kiedyś przez niego w ogródku szwedzkim śledziowym przysmaku Surströmming. Ze względu na charakterystyczny smrodek, ale też i okoliczności konsumpcji, został wtedy oskarżony przez sąsiadkę o wykopanie zdechłego przed tygodniem kota. Po tak miłym wstępie przystąpiliśmy do degustacji. Zasada była taka, że każdy oddaje jeden głos na najlepszego jego zdaniem śledzia, oczywiście nie mogąc głosować na swój własny wyrób.

Poza delikatnymi naciskami lobbystów („Prawda, że intrygujący i nietypowy smak tej siódemeczki?”) obyło się bez prób manipulacji werdyktem.

Gdy każdy spróbował już dziesięciu różnych śledziowych smakołyków, a nasze żołądki zaczynały odczuwać rozedrganie porównywalne do tego po paru dniach rejsu przez Bałtyku, karty z głosami wylądowały w urnie i nastała chwila prawdy. Zwycięzcą, po bardzo zaciętej rywalizacji, został nieoceniony grafik Tymek Piotrowski. Jego subtelna pomyłka – użyty rozmaryn zamiast koperku – okazała się kluczem do sukcesu. Przepisem, nazwanym na potrzeby tego tekstu „Śledziem Szwedzkiego Kucharza”, dzielimy się z wami, abyście i wy mogli podbić nim żołądki mam i babć podczas rodzinnej Wigilii.

sledzik kukbuk

© KUKBUK 2018