Ranking: Gdzie najlepsze pączki? - KUKBUK

Ranking: Gdzie najlepsze pączki?

Cała redakcja lepi się od lukru, a pojedyncze ofiary pączków popijają zieloną herbatę.
Archiwum blogów

Archiwum blogów


paczki ranking 2015 kukbuk

Warto było jednak stoczyć tę nierówną walkę z kaloriami, by dowiedzieć się, który ze stołecznych wyrobów wart jest naszej rekomendacji.

Po zeszłorocznym obżarstwie wiedzieliśmy już, że oferta cukierni na tłusty czwartek bywa zaskakująco różnorodna – można trafić na klasyczne pączki, rzadziej rozkoszne i lekkie pączusie, a częściej na klocowate pąki. Tym razem trafiliśmy na wyjątkowo silną reprezentację ostatniego typu kalorycznych zawodników. Podejrzewaliśmy ich nawet o zastosowanie dopingu w postaci gotowych mieszanek z jaj, mleka w proszku, emulgatorów i spulchniaczy. Żadnego z nich jednak nie udało się złapać za recepturę, znokautowali nas od razu! Musieliśmy odsapnąć przed drugą rundą pączkowych zapasów.

 

Pomni wartości kalorycznej pączków, kroiliśmy je na malutkie kawałki, by każdy w redakcji mógł spróbować puchatego ciasta i nadzienia. Z tym ostatnim, w przeciwieństwie do podobnego do siebie ciasta, bywało różnie. Pączkowe wnętrzności mieniły się jaskrawym różem, kusiły zmysłową czerwienią, a nawet roztaczały mroczny urok brązowym, śliwkowym mazidłem. Popijaliśmy wodę i dyskutowaliśmy nad punktacją. Wzięliśmy pod uwagę parę kryteriów: apetyczność wyglądu, zapach, strukturę i smak ciasta oraz smak i kolor nadzienia. Po wymianie refleksji przyznaliśmy punktację, a następnie sprawdziliśmy, która cukiernia kryje się za kolejnym pączkiem. W tym roku przeprowadziliśmy ślepy test.

 

Pierwsze miejsce – cukiernia Lukullus

Cena: 3,50 zł
Karnację ma ciemną, aparycję dyskretną, a rozmiary w sam raz. Tylko posypka z liofilizowanych malin zdradza fantazję i frywolność tego eleganckiego pączka. Wypełnia go ciasto lekkie i zmysłowe oraz kwaskowate nadzienie, którego jakby więcej w porównaniu z zeszłym rokiem. Pojawia się na chwilę, pozostawiając po sobie tęsknotę. Niewymuszone zwycięstwo.

paczki ranking 2015 kukbuk

 

Drugie miejsce – cukiernia Irena

Cena: 3,20 zł

Nasza zeszłoroczna zwyciężczyni tym razem została pokonana przez lukullusowego absztyfikanta. Do Ireny mamy jednak wielki sentyment. I w tym roku pączki z tej rodzinnej cukierni bardzo apetycznie się prezentowały, ciasto miały pociągająco puszyste, a śliwkowe nadzienie było domowe i urokliwe jak babcine powidła. O sekrecie powodzenia Ireny przeczytacie TU.

 

Trzecie miejsce – cukiernia A.Blikle

Cena: 3,20 zł

W ciągu roku pączki przybrały na wadze. Zaokrągliły się apetycznie, choć różanego nadzienia im nie przybyło. Już w zeszłym roku narzekaliśmy na jego skromne ilości, dlatego teraz pozwolimy sobie zaapelować – pączki muszą być nadziane!

paczki ranking 2015 kukbuk

Czwarte miejsce – cukiernia Pawłowicz

Cena: 3,50 zł
Nie przepadamy za staniem w kolejkach, ale po pączki z Chmielnej warto. Zwłaszcza że najlepiej smakują, gdy są jeszcze ciepłe. Z każdym kilometrem tracą swój wątły urok, przypominając o tym, że wszystko przemija i się kończy. A szczególnie tłusty czwartek.

 

Piąte miejsce – cukiernia Włodzimierz Czubak

Cena: 2 zł

Żółty pączek budzi w naszej grupie zainteresowanie. Czy ktoś go zna, czy wie, skąd przybywa, jaką ma historię choroby? Bo już lico zdradza niepokojące objawy, nie mówiąc o środku – kwaskowatym i podeschniętym. Tymek twierdził, że widywał podobnego pączka, ukrytego pod celofanem pełnym os, przy jednej z wylotówek na Katowice.

 

Szóste miejsce – cukiernia Walczak

Cena: 2 zł

Ach, ten Walczak, od zeszłego roku powraca do nas wspomnieniem pączka o aromacie wieprzowiny. I tym razem nie zawiódł. Zwierzęcy tłuszcz przebijał się w smaku ciasta do momentu odkrycia jeszcze gorszej miny, jaką okazało się nadzienie o smaku taniej, sztucznej oranżady.

 

Siódme miejsce – cukiernia Stary Dom

Cena: 5 zł

Najdroższy pączek i największe rozczarowanie! Nie zawsze cena przekłada się na jakość, warto o tym pamiętać, nim sięgnie się po pączek smakujący jak najtańsza dworcowa drożdżówka. Nie polecamy!

 

W naszym rankingu zabrakło legendarnych pączków z ulicy Górczewskiej, które w naszym zeszłorocznym rankingu zajęły piąte miejsce – kolejka na parę dni przed tłustym czwartkiem niech będzie wystarczającą rekomendacją i usprawiedliwieniem naszego braku cierpliwości.

paczki ranking 2015 kukbuk

Czekamy na wasze rekomendacje, przydadzą się w przyszłym roku!


© KUKBUK 2018