Niebezpiecznie zdrowa dieta - KUKBUK

Niebezpiecznie zdrowa dieta

Na śniadanie owsianka z jagodami goji, na obiad jarmuż i komosa, kosmiczne dodatki w koktajlach i ćwiczenia dokładnie rozpisane na każdy dzień – nadmierna dbałość o zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia może doprowadzić do obsesji zwanej ortoreksją.
Archiwum blogów

Archiwum blogów


ortoreksja kukbuk

O ortoreksji psychicznej mówimy w przypadku osób, których życie jest zdominowane przez zdrowe jedzenie. Na co dzień takie osoby koncentrują się przede wszystkim na planowaniu, kupowaniu i przygotowywaniu posiłków – koniecznie tak, żeby było zdrowo. Stopniowo wykluczają z jadłospisu to, co mogłoby nie posłużyć zdrowiu. Takie skupienie się na jednym temacie sprawia, że coraz mniej uwagi poświęcają innym, dotychczas ważnym kwestiom, na przykład pracy, rodzinie, przyjaciołom.
Ortoreksja dotyka głównie kobiet. Cierpi na nią aż 58 procent Włoszek! Z badań wynika, że największy problem z tego rodzaju obsesją mają studenci. Na Węgrzech ortoreksja dotyczy prawie 57 procent studentów, w USA – od 69 do 82 procent. Badania tureckie dowodzą, że zachowania ortorektyczne występują tam u 44 procent studentów medycyny, 46 procent lekarzy rezydentów oraz 56 procent artystów performerów. Z kolei austriackie wyniki pokazują, że symptomy ortoreksji ma nawet ponad 12 procent austriackich dietetyczek. W Polsce problem ten dotyczy głównie kobiet; pojawia się u prawie 40 procent chorujących na anoreksję.


© KUKBUK 2018