Gotuj z Watsonem - KUKBUK

Gotuj z Watsonem

Sernik z grzybami, burrito z czekoladą, a może brownie z chipsami? Obudź w sobie detektywa i rozwiązuj kulinarne zagadki – z pomocą Watsona.
Archiwum blogów

Archiwum blogów


potrawy watsona kukbuk

Kiedy mówimy o rozwoju technologii w dziedzinie gastronomii, zazwyczaj mamy na myśli nowoczesny sprzęt w restauracjach czy wielofunkcyjne roboty kuchenne. Ten pomocnik kuchenny jednak nie ubije za nas piany z białek ani nie zagniecie ciasta. Zaproponuje nam za to niesamowicie oryginalny przepis ze składników, które akurat mamy w lodówce.

 

Watson to system komputerowy stworzony przez IBM. Dał się już poznać jako zwycięzca amerykańskiego quizu telewizyjnego „Jeopardy!” oraz lekarz diagnosta. Teraz Watson postanowił zostać wybitnym kucharzem.

 

Podstawę wiedzy kulinarnej Watsona stanowią przepisy oraz znajomość chemicznej budowy produktów i ich wartości odżywczych. System ma zdolność uczenia się, potrafi podejmować decyzje, znajduje ukryte powiązania. Wie, jakie produkty są charakterystyczne dla poszczególnych dań i kuchni etnicznych, analizuje treść przepisów oraz częstotliwość zestawień różnych składników. Dzięki tej wiedzy jest w stanie zaproponować ciekawą alternatywę dla tradycyjnie gotowanych przez nas potraw. Jeżeli więc do przyrządzenia dania brakuje pomidora, Watson może stwierdzić, że idealnie zastąpi go śliwka. Brzmi ciekawie?

potrawy watson kukbuk

Parę dni temu w ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego mieliśmy okazję przetestować umiejętności Watsona. Indyjska paella z koprem włoskim i miętą, burrito czekoladowe z soją, morelą i pomarańczą, czekoladowe brownie z oliwą, orzeszkami pinii i chipsami ziemniaczanymi oraz sernik dyniowy z grzybami – niebanalne połączenia smaków przekonały nas, że czasem warto poeksperymentować ze składnikami. Wszystkie przepisy powstały we współpracy Watsona z szefem kuchni Andrzejem Polanem, właścicielem restauracji Mała Polana Smaków.

 

W czerwcu tego roku, dzięki kooperacji informatyków i redakcji magazynu kulinarnego „Bon Appétit”, została uruchomiona aplikacja, za pomocą której możemy skorzystać z porad Watsona. Jeżeli jesteście ciekawi, jakie danie superkomputer zaproponuje ze składników, które akurat macie pod ręką, wejdźcie na ibmchefwatson.com.

potrawy watsona kukbuk
potrawy watsona kukbuk

Ciekawe przepisy znajdziecie także w książce kucharskiej „Cognitive Cooking with Chef Watson”, będącej owocem współpracy Watsona z nowojorskim Instytutem Edukacji Kulinarnej.

Tekst: Ula Żelaznowska, zdjęcia: materiały od organizatora


© KUKBUK 2018