Ćmielów ciapy ala Picasso - KUKBUK

Ćmielów ciapy ala Picasso

Kiedy kupujesz dizajn tylko dla siebie, wystarczy ci, że jest ciekawy. Gdy zaczynasz go sprzedawać, musisz już coś o nim wiedzieć.

- Agnieszka

Archiwum blogów

Archiwum blogów


cmielow picasso kukbuk

Studiowałam historię sztuki, mnóstwo czasu spędziłam na wystawach dizajnu, na Kole, na aukcjach internetowych, a wciąż wiem tak mało. Brakuje fachowej literatury albo jest trudno dostępna. Zamęt wprowadzają pseudospecjaliści, wystawiający przedmioty w dużych sklepach internetowych. Tam co drugi talerz to Drost, wazon – Horbowy, a wzór na porcelanie to z pewnością pikasiak. Wszystko jest art déco, vintage, lata 60., antyk.

Kolekcjonuję najlepsze opisy z Allegro czy OLX. Rozczuliły mnie: „Ćmielów ciapy ala Picasso”, „Bardzo stare salaterki z czasów PRL, a może i lepiej” czy „Głęboki retro zabytkowy antyk PRL, lata 60.”. Nie, nie wymyśliłam tego.

cmielow picasso kukbuk

Kilka fachowych pozycji książkowych mam na półce, ale wciąż za mało. Katalogi monograficznych wystaw projektantów ukazywały się w małych nakładach, dziś są białymi krukami. Podobnie jest z katalogami zakładów produkujących szkło lub porcelanę. Krążą w postaci skanów w wąskim gronie wtajemniczonych. Jeśli już są jakieś książki o współczesnym wzornictwie, to rozczarowująco słabo ilustrowane.

cmielow picasso kukbuk OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kiedy zaczęłam myśleć o napisaniu „Alfabetu polskiego designu XX i XXI wieku”, zrozumiałam dlaczego. Chodzi o prawa autorskie. Przecież wielu z tych projektantów albo ich spadkobierców jeszcze żyje, a prawa do wizerunku ich dzieł wygasają dopiero 70 lat po śmierci.

cmielow picasso kukbuk OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dlatego pomyślałam o Muzeum Narodowym w Warszawie. Sami wiecie, jaką mają wspaniałą kolekcję polskiego wzornictwa. Ułamek tych skarbów pokazali na wystawie „Chcemy być nowocześni” w 2011 roku. Reszta, ponad 24 tysiące obiektów – tkanin, porcelany, szkła, mebli, zabawek – jest trzymana w magazynach w pałacu w Otwocku Wielkim, niedostępna dla publiczności. Nie ma ich gdzie eksponować.

Gdy pracowałam jeszcze w „Gazecie Stołecznej”, wraz z Tomkiem Urzykowskim rozkręciliśmy kampanię na rzecz utworzenia w Warszawie Muzeum Designu (oddziału Muzeum Narodowego). Niezwykle trudno było znaleźć odpowiednie miejsce i uzyskać dofinansowanie ze strony miasta. Pojawiały się różne pomysły – Koneser, Fabryka Trzciny, ale kończyło się na wstępnych rozmowach.

I Muzeum Designu wciąż nie ma. Muzeum Narodowe planuje stworzenie ekspozycji stałej poświęconej wzornictwu w swoim głównym gmachu. Ale znów będzie malutka.

Zmierzam do tego, że jeśli tworzyć „Alfabet polskiego designu XX i XXI wieku”, to tylko z Muzeum Narodowym, bo ono ma prawa do publikowania wizerunków przedmiotów ze swojej kolekcji we własnych wydawnictwach. A w zbiorach ma wszystko lub prawie wszystko.

 

cmielow picasso kukbuk OLYMPUS DIGITAL CAMERA
cmielow picasso kukbuk OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zrobię to ja, albo ktoś inny. Oby nie trzeba było zbyt długo czekać. Na razie wybieram się do biblioteki Muzeum Narodowego. Poszperam w archiwach i pokażę wam, co znalazłam.

– Agnieszka


© KUKBUK 2018